Üroloji Uzmanı

İzmit - Kocaeli

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

İlk bir yaş içerisindeki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları böbrek üzerinde hasar bırakma riskleri yüksek olduğu için çok önemsenmelidir. Altta yatan gelişimsel bir bozukluk idrar yolu enfeksiyonunun nedeni olabilir. Ülkemizde ne yazık ki böbrek yetmezliğinin en sık nedeni hala vezikoüreteral reflüye bağlı idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Ateşe neden olmayan basit idrar yolu enfeksiyonları ise çoğunlukla işeme bozukluklarına, sünnet derisinin yeterince açılmamasına (Fimoz) veya kızlarda vajen dudaklarının birbirine yapışmasına (labial adhezyon) bağlıdır. Ancak ateşe neden olan idrar yolu enfeksiyonları için asla bu bahsedilen basit hastalıklar suçlanmamalı ve mutlaka ayrıntılı bir ürolojik inceleme yaptırılmalıdır. Klasik kılavuzlara göre ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren tüm çocuklar vezikoüreteral reflü nedeniyle taranmalıdır.

Ateşsiz sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarından korunma yolları düzenli idrara çıkma, işemeyi ertelememe, kabızlıktan kaçınma, alınan sıvı miktarını yükseltme, hijyene dikkat etme, küvette yıkanmama, ıslak mayoyu hemen değiştirme olarak bilinse de ailelerindeki bayanlarda idrar yolu enfeksiyonu şikayeti olan çocuklar ne yazık ki genetik olarak enfeksiyonlara yatkındır ve bu basit önlemler genellikle yetersiz kalır. Bu çocukların ayrıca tedavi için hekim yardımı ve takibine ihtiyaçları vardır.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonundan korunmanın alternatif yolları:

İşemenin düzenli aralıklarla yapılmasını sağlamak
Kabızlıktan kaçınmak
Yeterli sıvı tüketimi sağlamak
Gazlı veya şeker yükü fazla gıdalardan kaçınmak
Meyve ve sebzeye ağırlık vermek
Kız çocuklarını küvette yıkamamak
Erkek çocuklarda sünneti düşünmek
Oturaklı tuvaletleri kullanmak ve çömelerek yapılan tuvaletlerden kaçınmak
Çocuk oturaklarını ve ayakların altına destek basamakları kullanmak